|

Resultater 2010


Vinder af Super Seks 2010 blev All Star. Stort tillykke til dem!
nr. 2 blev Det kan ikke gå galt
nr. 3 blev Høng
Tak til alle deltagere i dette den første udgave af Super Seks!

18-10-10
SuperSeks puljevindere:

Pulje
1 Vest
2 Øst
3 Øst
4 Øst

Hold
3+3 og 2 i mende
Det kan ikke gå galt
All Star
HPC

Klub
Hvirring
Hvidovre
Hedebo
Høng


20-11-10
Regional-Veteranspil 2. runde

16-10-10
Dansk Veteran Cup - Finalespil i Horsens
1. Hvidovre-1     2.Hedebo-2     3. Horsens   -     Billeder

14-10-10
Dansk Veteran Cup Mellemrunde- og finalespil

08-10-10
VM i Izmir, Tyrkiet

02-10-10
Regional-Veteranspil 1. runde

 

DPF

Hillerød Firmasport - double - 18 hold

25-09-10

1 

Lillan Buch/Oluf Jensen - Tributor

2

Jørgen Timmann/Jeppe Hammerich - Tributor

3

Elly Nielsen/Jytte Hedlund - Frederikssund Petanque Klub

4

Lars Pedersen/Tommy Märcher - Hillerød Firmasport

5

Else Andersen/Karl Erik Andersen - Tributor


19-09-10
Sommerlandsturneringen er slut - delresultater -  Billeder 
De lovede billeder fra Roskilde via en Holbæk-fotograf er desværre ikke modtaget,
men Petanqueklubben Nordjylland har sendt dette billed-link  


Elitedivision:
1. Hedebo
2. Bøgeskov
3. Hvidovre

1. Division:
1. Vestfyn
2. BMI
3. Høng

2. Division-1:
1. Horsens
2. Nordfalster
3. Hedebo-3

2. Division-2:
1. Korsør
2. Tributor
3. Starmasters


Danmarksserie:

Nr. 1: Hvirring

Nr. 2: Holbæk

Nr. 3: Nykøbing F-2

Nr. 4: Trolden

Alle 4 rykker op i 2. division

Regionalserie:

Nr. 1: Nordjylland

Nr. 2: Vestfyn-2

Nr. 3: Køge

Nr. 4: Næstved PK

Alle 4 rykker op i Danmarksserien

26-01-11
 Slutspil Regionalserien
 Slutspil Danmarksserien



12-09-10
Nordsjælland Open - triple - AFLYST

11-09-10
Nordsjælland Open - double 

11-09-10
Vennernes 'Kup' - double -    Billeder

 

DPF

Dansk Olie Cup - triple - 13 hold

11-09-10

1

Louise Miland - Kr. Såby/Line Hjort - Høng/Maria Saxild-Hansen - Hedebo

2

Annie Saxild-Hansen/Maja Kristensen/Joan Nielsen - Korsør

3

Doris Erlandsen/Mette Ellekær - Hvidovre/Birgitte Frederiksen - Hedebo

4

Alice Petersen/Else Gluud/Inge Schultz - Hedebo



11-09-10
Uoff. veteranlandskamp Danmark - Sydsvenska Bouleförbundet
Det svenske hold vandt med 25 point mod 11. -   Billeder

10-09-10
SuperSeks  Stillinger  -   Resultater

10-09-10
Dansk Veteran Cup  Stillinger  -   Resultater og turneringsplan

05-09-10
DM i single

04-09-10
DM i triple


02-09-10
SuperSeks Resultater

29-08-10
EM for Juniorer 

 

DPF

Hillerød Firmasport - double - 14 hold

29-08-10

1

Lars Pedersen/Tommy Märcher - Hillerød Firmasport

2

Carsten Pedersen/Jimmi Nielsen - Hillerød Firmasport

3

Lillian Nielsen/Anders Nielsen - Hillerød Firmasport



29-08-10
Beder-Malling - double -  Se resultater og billeder

29-08-10
København Åben - triple

28-08-10
Beder-Malling - kvartet -   Se resultater og billleder 

28-08-10
København Åben - double

22-08-10
EM for kvinder - i Slovenien

22-08-10
Høng Open - double 

21-08-10
Veteran-kvalifikation VEST og ØST

15-08-10
DM i Præcisionsskydning

14-08-10
Sommerlandsturnering 3. runde - Resultater, point og stilling
Divisionsspil      Danmarksseriespil       Regionalseriespil

08-08-10
NM for Veteraner - i Norge 08-08-10


Horsens Cup - triplemix

08-08-10
Hornbæk Open - triple

07-08-10
Horsens Cup - double

07-08-10
Hornbæk Open - double

01-08-10
EuroCup i Hvidovre: 1. PSC Järvenpää * - Finland  2. Hvidovre Petanque Klub  
3. Half Crown PC - England                       *  Værtsklub i 2. runde

1. PSC Järvenpää - Finland
2. Hvidovre Petanque Klub
3. Half Crown PC - England

-  Danmark - England
-  Danmark -Finland 
-  Finland - England

3-2
2-3
3-2


25-07-10
Århus Open - double - Med billeder

24-07-10
Århus Open - 6-tètes - Med billeder

03-07-10
Hornbæk Strandpetanque - sekstet 

27-06-10
Nordfalster indvielse af petanquecenter - triple - Resultater afventes

26-06-10
Nordfalster indvielse af petanquecenter - double - Resultater afventes

20-06-10
Ledøje Open - triple
1. Morten Saxild-Hansen/Morten Per Laursen/Søren Bentzen - Boule Hedebo
2. Mathias Ellekær Hansen/Mette Ellekær Hansen/Peter Ellekær Hansen - Nykøbing F
3. Remi Johannesen - Ledøje/Michael Isgaard/Dennis Nielsen - Hedebo

20-06-10
Åstrup hyggeturnering - double 

19-06-10
Trelleborg Cup  - triple - og Vikingespil- double 

14-06-10
SuperSeks

06-06-10
Hedebo Open - double      Se billeder

05-06-10
Hedebo Open - triple        Se billeder

30-05-10
Slangerup Open - double

30-05-10
DM i mix-double

29-05-10
DM i double -     Billeder fra DM i double og mixdouble

24-05-10
Pinseturnering i Tappernøje - Resultater ikke modtaget

22-05-10
Lynge Open

22-05-10
Hasselgrisen Open - Resultater ikke modtaget

18-05-10
SuperSeks

16-05-10
Helsingør Open

16-05-10
Gribskov Open - double (R)

15-05-10
Gribskov Open - Resultater ikke modtaget

15-05-10
Odense Open - Resultater ikke modtaget

15-05-10
4e Jeugdmasters Petanque Internationaal i Utrecht - Holland

13-05-10
Roskilde Open - triple (R) 

13-05-10
Limfjords Cup i Struer

11-05-10
SuperSeks 

09-05-10
Hvidovre Open - triple (R) - Med billeder

08-05-10
Hvidovre Open - mix-double

08-05-10
Viking Open - double -  resultaterne kommer tilsyneladende ikke

08-05-10
Hvirring - double

02-05-10
6-nationers-turnering for Elite-veteraner i Polen
1. Tyskland, 2. Holland, 3. Sverige, 4. Polen-1, 5. Danmark og 6. Polen-2
Læs mere information

02-05-10
Bøgeskov Open - double

01-05-10
Bøgeskov Open - triple

30-04-10
Bøgeskov Open - single

17-04-10
Skåne/Blekinge mod DK-veteraner -
Resultatet blev 46-16 i svensk favør. Nogle af kampene blev tabt snært med 12-13.
De danske veteraner drog til Sverige for at 'vinde det gamle land tilbage'.
Det lykkedes heller ikke denne gang. Returkampe 11. september på Jonstrups baner.

17-04-10
Øbro Åben - triple

11-04-10
Nykøbing Open - double (R)

10-04-10
Nykøbing Open - triple (R)

28-03-10
Vinterlandsturnering 2009/10 - Regionalseriespil - 7. runde:

Hedebo-6 - Stokkemarke
Holbæk-2 - Hedebo-6
Beder-Malling - Stokkemarke
Holbæk-2 . Stokkemarke
Beder-Malling - Hedebo-6
Beder-Malling - Holbæk-2

Nr. 1: Beder-Malling
Nr. 2: Stokkemarke
Nr. 3: Holbæk-2
Nr. 4: Hedebo-6

2-4
3-3
4-2
2-4
5-1
4-2


20-03-10
EliteVeteranSpil - Slutspil i Horsens

    Hold
1. Glenn Bernstein/Erik Frederiksen/Thorsten Johnsen/
    Klaus Elsted Rasmussen - Hedebo
2. Niels Plum/Finn Søholm - Jonstrup/Mogens Mærsk Jensen - FIF
3. Benny Sewerin/Kai Nielsen/Henning Hansen - Hvirring
4. Lars Jørgen Kongesbak/Vivi Boiden/Kurt Jensen - Hvirring
5. Benny Hansen/Geert Bothmann/Kjeld Büchert - Hedebo
6. Niels Ege/Kaj Jensen/Jørn Nielsen/Poul Jensen - Horsens   

Vundne
8

7
5
5
4
1

Point
+54

+13
+20
-12
-15
-71


14-03-10  (slutopdatering 17-03-10)
Vinterlandsturneringen 2009/10 - 6 .runde
Alle resultater og slutstillinger
Se guld/sølv/bronzevinderne samt op- og nedrykninger

Ændret op- og nedrykning

 14-02-10  (slutopdatering 10-03-10)
Vinterlandsturneringen 2009/10 - 5 .runde

27-02-10
EuroCup-DK Finalespil i Gribskov Petanquehal:
Hvidovre vinder finalen over Tappernøje 4-3

21-02-10
EuroCup-DK: Nordfalster - Jonstrup 1-6

??-01-10
EuroCup-DK: Odense - Hvidovre 1-4 

17-01-10
EuroCup-DK: Tappernøje - Starmasters 4-1

17-01-10
EliteVeteranSpil i Høng

    Hold
1. Benny Sewerin/Kai Nielsen/Henning Hansen - Hvirring
2. Glenn Bernstein/Erik Frederiksen/Thorsten Johnsen/
    Klaus Elsted Rasmussen - Hedebo
3. Benny Hansen/Geert Bothmann/Kjeld Büchert - Hedebo
4. Niels Plum/Finn Søholm - Jonstrup/Mogens Mærsk Jensen - FIF
5. Lars Jørgen Kongesbak/Vivi Boiden/Kurt Jensen - Hvirring
6. Niels Ege/Kaj Jensen/Jørn Nielsen/Poul Jensen - Horsens   

Vundne
4

4
3
2
2
0

Point
+31

+30
+7
-12
-13
-43


10-01-10 (slutopdatering 10-02-10)
Vinterlandsturneringen 2009/10 - 4. runde

  


Dansk Petanque Forbund | Brøndby Stadion 20 , 2605 Brøndby | 26 28 24 45 | dpf@petanque.dk
CVR-nr.: 21 09 49 00 | Åbnings- og telefontid: Mandag - torsdag kl. 12-16 Cookies