|



Nations Veteran Cup 2015


Den 5. og 6. september 2015


Se billeder her... 


Resultat:

I nations konkurrencen blev resultatet:

1 Finland

2 Holland

3 Danmark A

4 Danmark B

5 Wales

6 Estland /Østrig 

7 Norge

8 Skotland 

For at finde bedste team måtte Finland 1 og Finland 2 i indlægger konkurrence.

Finland 1 vandt denne med 4,4 cm


 Se endelig resultatoversigt her...



Stillingen efter lørdagens kampe:

1 Finland (31 point)

2 Holland (24 point)

3 Denmark A (23 point)

4 Denmark B (20 point)

5 Norway (12 point)

6 Wales (12 point)

7 Austria/Estonia (11 point)

8 Scotland (2 point)

 Se den samlede oversigt her...




Turneringen er en invitationsturnering som er opstået i et samarbejde med DPF og Hvidovre Petanque Klub

I turneringen deltager 8 nationer, deriblandt naturligvis vores danske veteranlandshold.

De fleste deltagerlande stiller med 2 veteranhold, men nogle enkelte lande kan kun  deltage med et enkelt hold.

Det giver os mulighed for at "fylde op" med danske hold, således at alle 4 finalister fra veterankvalifikations finalen den 18. april får mulighed for at dyste i denne turneringen. 

                          Proportioner                              Timetable


 

                                           


 Deltagere:

 Danmark A         Danmark B   
 Hold 1  Hold 2      Hold 1 Hold 2  
 Torben Vous
 Flemming Schmidt 
 Lars Schæfer
 Jette Møller 
 Henrik Vedel 
 Johannes Christensen
   Preben Worsøe
 Bjarne V. Pedersen
 Leif Lysholm
 Glenn Bernstein
 Keld Büchert 
 John Saxild-Hansen
         
 Finland        Holland   
 Hold 1  Hold 2    Hold 1  Hold 2
 Mikko Lehto
 Pauli Piiparinen
 Kari Korkeamäki
 Seija Uusitalo
 Seppo Lindman
 Henri Palmqvist 
   Bert van Dijk
 Gerard Zíjlstra
 Rajen Koebeer
 Jan van Keulen
 Gerard Prunieres
 Dino Naso
         
 Norge       Wales   
 Hold 1  Hold 2    Hold 1  Hold 2
 Ståle Baksetersveen
 Hans-Erik Røneid-Hansen
 Helge Skjørberg
 Jean Jaques Razaka
 Morten Torp
 Atle Smeby
   Barbara Vaughan
 Kon Tomczyk
 Jake Caston
 Ray Hayes
 Peter Westall
 Tony Smith
         
 Skotland      Østrig/Estland  
 Hold 1 (Scotland South)  Hold 2 (Scotland North)    Hold 1 (Østrig)  Hold 2 (Estland)
 Malcolm McKinlay
 Brian Ward
 Charlie Rennie
 Mike Watt
 Alex Davie
 Gavin Hillson
   Bruno Manjnaric
 Alfred Reismueller
 Khalid Saeed Kahn
 Sirje Viljaste
 Ivar Viljaste
 Kalju Olmre
            


Dansk Petanque Forbund | Brøndby Stadion 20 , 2605 Brøndby | 26 28 24 45 | dpf@petanque.dk
CVR-nr.: 21 09 49 00 | Åbnings- og telefontid: Mandag - torsdag kl. 12-16 Cookies