|

Resultater 2009



13-12-09  (slutopdatering 18-12-09)
Vinterlandsturnering - 3.runde


05-12-09
Veteran-landsholdskvalifikation - Regionalspil VEST i Horsens:
De første 3 hold går videre til slutspil 16-01-10 i Høng
1.  Benny Sewerin  Kai Nielsen   Henning Hansen  Signe Porsgård      Hvirring
2.  Niels Ege    Kai Jensen    Jørn Nielsen     Poul Jensen.    Horsens
3.  Lars Jørgen Kongesbak      Finn Nyborg    Kurt jensen     Vivi Bolden   Hvirring
4.  Lisbeth Nyborg    Jørgen Poulsen     Svend Pedersen    Hvirring

21-11-09
Veteran-landsholdskvalifikation - Regionalspil ØST i Vipperød:
De første 3 hold - med hhv. 4 og 3 sejre - går videre til slutspil 16-01-10 i Høng
Billede af de 3 hold der går videre
4 sejre - Benny Hansen/Geert Bothmann/ Kjeld Büchert - Hedebo
3 sejre - Niels Plum/Finn Søholm - Jonstrup/Mogens Mærsk Jensen- FIF
3 sejre - Glenn Bernstein/Erik Frederiksen/Thorsten Johnsen/Klaus Elsted
             Rasmussen - Hedebo
2 sejre - Knud Erik Dalsgaard/Lars Juul/Franco Peirano - FIF/Peder Fihl - Hvidovre

15-11-09  (slutopdatering: 25-11-09)
Vinterlandsturnering - 2.runde

15-11-09
VM for kvinder i Thailand  - Danmark nr. 11

18-10-09
EM for U23-hold 

17-10-09
Dansk Veteran Cup - finalespil

1. Hvidovre       
2. Tappernøje   
3. Slangerup

Guld
Sølv
Bronze


14-10-09
Dansk Veteran Cup -
Se resultater mellemrunderne

11-10-09
Vinterlandsturnering - 1. runde - DK- og Regionalseriespil - Brug link ovenfor

10-10-09
Vinterlandsturnering - 1. runde - Divisionsspil - Brug link ovenfor

04-10-09
VM for juniorer 

03-10-09
Veteran-landsholdskvalifikation - Regionalspil

27-09-09
Ranglistefinalespil - triple -
Se resultater og billeder

20-09-09
Sommerlandsturneringen - 4. runde

Oversigt alle slutstillinger
Oversigt med op- og nedrykninger      Se billeder

13-09-09
6-nationers-turnering i Holland 

12-09-09
Dansk Olie Cup - triple for kvinder

12-09-09

Vennernes Kup - double

06-09-09
Nordsjælland Open - Single
De Seje      Bredden      Se billeder

05-09-09
Nordsjælland Open - Double  
De Seje      Bredden     

05-09-09
Høng Open - double

30-08-09
København Åben
- triple

30-08-09
Beder-Malling Petanque - double

29-08-09
København Åben
- double

29-08-09
Beder-Malling Petanque - kvartet - med
billeder

23-08-09
DM i Præcisionsskydning
-
 med billeder

22-08-09
Sommerlandsturneringen - 3. runde - opdateret 31-08-09

15-08-09
Trelleborg Cup - Turneringen blev aflyst

09-08-09
EuropaCup for klubhold - 1. runde
Hvidovre tabte hjemme 0-4 til Valle Maira fra Italien

09-08-09
Horsens Cup - double

09-08-09
Hornbæk Open - triple

08-08-09
Horsens Cup - triple-mix

08-08-09
Hornbæk Open - double

08-08-09
Starmasters DK - Opvisningsturnering - triple

A-Cup:
1 Italien 2
2 Star Masters Paris

B-Cup:
1 Jørgen Henk/Dennis Jahn/Brian Bruun
2 Søren Bentzen/Christian Nielsen/Morten Per Laursen


08-08-09
Regionalspil for Veteraner - se de hold, der har kvalificeret sig

02-08-09
NM for veteraner i Gøteborg

02-08-09
Region Midtjylland - double - Regionsmesterskab 2009   billeder

01-08-09
Region Hovedstaden - double
1. Lillan Buch/Oluf Luffe Jensen
2. Pierre Urvoy/Robert Merineau
3. Charlotte Thomsen/Michael Svendsen
4. Robert Linton/Kirsten Jonsgaard

26-07-09
Århus Open - 6-tètes


25-07-09
Århus Open - double


Århus Open - Billeder


05-07-09
DM i Triple 

04-07-09
DM i Double 

03-07-09
DM  i Mix-double 

02-07-09
DM  i Single 


DM billeder


21-06-09

Ledøje Open - triple

 

20-06-09
Sommerlandsturneringen - 2. runde opdateret 26. juni

Samlet oversigt -  Divisionsspil -  DK-seriespil -  Regionalspil

07-06-09
Hedebo Open - double

06-06-09
Hedebo Open - triple

06-06-09
Veteranturnring Danmark - Sydsvenska Bouleförbundet 

02-06-09
Dansk Veteran Cup 2. runde 

29+30+31-05-09
Mayo 2009 i Stockholm
Finalen i Open vindes af de regerende mestre fra Belgien Michel Vancampenhout/Jean Francois Hemon/Claudy Weibel over det franske hold Julien Lamour/Damien Hureau/Michel Loy.
Semifinaler i Open:
Michel Vancampenhout/Jean Francois Hemon/Claudy Weibel vandt over Eric Geraci/
Anders Erlandsen/Emil Petersen.
Kvartfinaler i Open:
Eric Geraci/Anders Erlandsen/Emil Petersen vandt over Henrik Hugosson/Stefan Holmström/Patrik Andersson
2 DK-hold med i Mix-semifinaler:
Linda M. Bojer/Kasper Miller mod Emma Köhalmi/Kristian Lilja - og Joachim Andersson/
Jessica Johansson mod Emil Petersen/Trine Røssel. De 2 svenske hold spillede finale lørdag.

24-05-09
Slangerup Open - double

24-05-09
Odense Open - double

23+24-05-09
DK-hold vandt 4 rækker i Örestad Open
A-rækken blev vundet af Søren Agerskov, Morten Per Laursen og Eric Geraci,
B-rækken af Søren Bentzen, Dennis Stef-fensen og Anders Erlandsen - og
C-rækken af Lars Schæfer, Christian Niel-sen og Per Olsen i en ren dansk finale.
A-rækken i double blev vundet af Eric Ge-raci og Søren Bentzen.  
Se billeder af vinderne i - og B-cup

 

23-05-09
Odense Open - kvartet

21-05-09
Limfjords Cup - triple

21-05-09
Roskilde Open - triple

17-05-09
Helsingør Open - double

17-05-09
Hvidovre Open -  triple (R)

16-05-09
Hvidovre Open - mix-double Resultaterne er ikke fundet!

10-05-09
P3230 - Silvan Åben - triple (R)

10-05-09
Bøgeskov Open - double

09-05-09
Bøgeskov Open - triple

08-05-09
Bøgeskov Open - single

03-05-09
Nordfalster Open - double 

02-05-09   (modtaget 10-05-09)
Hvirring - double

02-05-09
Nordfalster Open - triple (R)

02-05-09
Dansk Veteran Cup 1. runde 
Ved opdateringen var alle resultater endnu ikke modtaget af TU

25-04-09
Sommerlandsturnering 1. runde opdateret 2. maj
Samlet oversigt -  Divisionsspil -  DK-seriespil -  Regionalspil
                            
04-04-09    
Nordiske Mesterskaber i Varberg 

29-03-09
Nykøbing Åben - double Resultater er ikke fundet!

28-03-09
Nykøbing Åben - triple Resultater er ikke fundet!

22-03-09
Vinterlandsturnering - Indspil 09 - Se resultater/stillinger efter 3. runde

22-03-09
EM-kval. U23-hold i Helsingborg  Resultaterne er ikke fundet!

21-03-09
Veteran-Elitespillet -
Se slutstilling efter 15 kampe

01-03-09
Vinterlandsturnering - Indspil 09
-
Se resultater/stillinger efter 2. runde -  NY pulje C4

28-02-09
EuroCup - finalespil national del - Se resultatskema


31-01-09
Veteranbruttotrup-
Se stillinger efter Regionalrunde-3

25-01-09
Vinterlandsturnering - Indspil 09 - Se resultaterefter 1. runde

24-01-09
P3230 i Gribskovhallen 
 

 

 


Dansk Petanque Forbund | Brøndby Stadion 20 , 2605 Brøndby | 26 28 24 45 | dpf@petanque.dk
CVR-nr.: 21 09 49 00 | Åbnings- og telefontid: Mandag - torsdag kl. 12-16 Cookies