|
  
Veterankvalifikation - Spillesystem til seedningsrunde 1 og 2
Organisation: DPF - CMS
Published by: Pernille Toft
Date: 8/28/2014 5:20:31 PM
Category: Eliteudvalget, Forside - Udvalg
     

Spillesystem til seedningsrunde1 hos Åstrup   

Der spilles efter Barragesystemet

Efter Barragerunden, spiller de 4 hold der går videre, semifinale over kryds

(etter i pulje spar mod toer i pulje hjerter og toer i puljespar mod etter i pulje hjerter).

 

Alle kampe spilles på tid, 55 - 65 minutter + en runde

 

Er der ikke fundet en vinder efter ovenstående tid, spilles yderligere runder, til en vinder er fundet.

  

Tidsskema:

 Kl. 09.00 Lodtrækning om indplacering i puljer

 

Kl. 09.30 Barragerunde, 1. kamp

Kl. 10.45 Barragerunde, 2. kamp

Kl. 12.00 Barragerunde, 3. kamp

 

Kl. 13.30 Semifinaler

Kl. 14.45 Kamp om 1. seedning/kamp om 3. seedning

 

Er alle kampe i en runde færdigspillet, kan næste rundeigangsættes, før det i tidsskemaet anførte starttidspunkt.

 

 

NB: Da ikke alle er dus med Barragesystemet, kommer her en kort forklaring:

 

Fire hold lodtrækkes ind i en pulje på placering 1, 2, 3 og4

(er der alene 3 hold i puljen, vil et hold få en oversidder(vundet kamp) i spillerunde 1 og 2)

 

Hold 1 spiller mod hold 2 og hold 3 spiller mod hold 4

 

Vinderne af de 2 kampe spiller mod hinanden og taberne af de to kampe spiller mod hinanden

 

Vinderen af vinderkampen er videre og taberen af taberkampener ude

 

Der spilles barrage kamp mellem taberen af vinderkampen og vinderen af  taberkampen

 

Vinderen af barrage kampen er videre og taberen er ude

 

 

Spillesystem tilseedningsrunde 2 hos Vennernes     

 

Afhængig af resultaterne lørdag vil der være 4 – 7 holdsøndag

 

Er der 4 hold, spilles i 1 barragepulje om seedningerne 5 –8 (der spilles til 13 vundne point)

 

Er der 6 eller 7 hold, spilles i 2 barragepuljer som lørdag(der spilles på tid i barragepuljerne)

 

Er der 5 hold, spilles alle mod alle en gang (der spillestil 13 vundne point)

og seedningerne 5 – 8 fordeles efter placering i puljen   

 

 

Tidsskema:

Kl. 09.00 Lodtrækning om indplacering i puljer

Kl. 09.30 1. runde

Kl. 10.45 2. runde

Kl. 12.00 3. runde

 

Kl. 13.30 Semifinaler eller 4. puljerunde

Kl. 14.45 Kamp om 5. seedning/kamp om 7. seedning eller 5.puljerunde

 

Er alle kampe i en runde færdigspillet, kan næste rundeigangsættes, før det i tidsskemaet anførte starttidspunkt.



 

 


Dansk Petanque Forbund | Brøndby Stadion 20 , 2605 Brøndby | 26 28 24 45 | dpf@petanque.dk
CVR-nr.: 21 09 49 00 | Åbnings- og telefontid: Mandag - torsdag kl. 12-16 Cookies