|
  
Veterankvalifikation - Spillesystem til seedningsrunde 3 og 4
Organisation: DPF - CMS
Published by: Pernille Toft
Date: 9/24/2014 7:28:57 AM
Category: Eliteudvalget, Forside - Udvalg
     

Spillesystem til seedningsrunde 3 hos Hedebo                   

 

Der er tilmeldt 8 hold

 

Der spilles efter Barragesystemet

 

Efter Barragerunden, spiller de 4 hold der går videre,semifinale over kryds

(etter i pulje spar mod toer i pulje hjerter og toer i puljespar mod etter i pulje hjerter).

 

Alle kampe spilles på tid, 55 - 65 minutter + en runde

 

Er der ikke fundet en vinder efter ovenstående tid, spillesyderligere runder, til en vinder er fundet.

 

 

Tidsskema:

 

Kl. 09.00 Lodtrækning om indplacering i puljer

 

Kl. 09.30 Barragerunde, 1. kamp

Kl. 10.45 Barragerunde, 2. kamp

Kl. 12.00 Barragerunde, 3. kamp

 

Kl. 13.30 Semifinaler

Kl. 14.45 Kamp om 9. seedning/kamp om11. seedning

 

Er alle kampe i en runde færdigspillet, kan næste rundeigangsættes, før det i tidsskemaet anførte starttidspunkt.

 

 

NB

Da ikke alle er dus med Barragesystemet, kommer her en kortforklaring:

 

Fire hold lodtrækkes ind i en pulje på placering 1, 2, 3 og4

(er der alene 3 hold i puljen, vil et hold få en oversidder (vundetkamp) i spillerunde 1 og 2)

 

Hold 1 spiller mod hold 2 og hold 3 spiller mod hold 4

 

Vinderne af de 2 kampe spiller mod hinanden og taberne af deto kampe spiller mod hinanden

 

Vinderen af vinderkampen er videre og taberen af taberkampener ude

 

Der spilles barragekamp mellem taberen af vinderkampen ogvinderen af taberkampen

 

Vinderen af barragekampen er videre og taberen er ude

 

 

 

Spillesystem tilseedningsrunde 4 hos Ledøje     

 

Afhængig af resultaterne lørdag vil der være 4 – 7 holdsøndag (maksimalt 8 hold, såfremt der kommer eftertilmelding fra hold, der harspillet lørdag og som ikke forlods har tilmeldt sig til spil søndag)

 

Er der 4 hold, spilles i 1 barragepulje om seedningerne 13 –16 (der spilles til 13 vundne point)

 

Er der 5 hold, spilles alle mod alle en gang (der spillestil 13 vundne point)

og seedningerne 13 – 16 fordeles efter placering i puljen(ved samme antal kamppoint tæller indbyrdes kamp før +- score)

 

Er der 6 til 8 hold, spilles i 2 barragepuljer som lørdag(der spilles på tid i barragepuljerne)

 

 

Tidsskema:

 

Kl. 09.00 Lodtrækning om indplacering i puljer

 

Kl. 09.30 1. runde

Kl. 10.45 2. runde

Kl. 12.00 3. runde

 

Kl. 13.30 Semifinaler eller 4. puljerunde

Kl. 14.45 Kamp om 13. seedning/kamp om 15. seedning eller 5.puljerunde

 

Er alle kampe i en runde færdigspillet, kan næste rundeigangsættes, før det i tidsskemaet anførte starttidspunkt.



 

 


Dansk Petanque Forbund | Brøndby Stadion 20 , 2605 Brøndby | 26 28 24 45 | dpf@petanque.dk
CVR-nr.: 21 09 49 00 | Åbnings- og telefontid: Mandag - torsdag kl. 12-16 Cookies